۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/09/09 احداث 3 واحد استحصال طلا در خراسان جنوبي
احداث 3 واحد استحصال طلا در خراسان جنوبي
استاندار خراسان جنوبي با اشاره به اينكه ايدرو يك هزار ميليارد تومان در خراسان جنوبي سرمايه‌گذاري مي‌كند، گفت: سند توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت استان تدوين شده و به زودي به امضاء خواهد رسيد.
 
محمدصادق معتمديان درگفت وگوي اختصاصي با خبرنگار تسنيم اظهار داشت: يكي از پيشران‌هاي توسعه استان، توجه به بخش صنعت و معدن است كه در اين راستا پتانسيل‌ها و فرصت‌هاي بسيارخوب و بالقوه اي در استان خراسان جنوبي وجود دارد.

وي به اهميت بخش صنعت اشاره كرد و افزود: درحال حاضر يكي از بخش هايي كه نياز به سرمايه گذاري بيشتري در سطح استان دارد بخش صنعت است زيرا تاثيرگذاري بيشتري دراقتصاد، ايجاد اشتغال پايدار، رونق توليد و افزايش درآمدهاي مردم و ارزش افزوده دارد.

استاندار خراسان جنوبي با تاكيد براينكه يكي از جهت گيريهاي ما در استان توجه بخش صنعت است بيان كرد: متاسفانه در شرايط فعلي وضعيت خوبي در بين استانهاي كشور نداريم و بر اساس آخرين رده بندي كه اعلام شده است، خراسان جنوبي بيست وهشتمين جايگاه را در بين استان هاي كشور دارد كه متاسفانه در رده هاي آخر است.

ايدرو يك هزار ميليارد تومان در خراسان جنوبي سرمايه‌گذاري مي‌كند

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي يادآور شد: براساس اين تفاهم‌نامه مقرر شد سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران يك هزار ميليارد تومان در خراسان جنوبي مشاركت سرمايه‌گذاري كند كه در فاز نخست اين تفاهم‌نامه عمليات اجرايي سه طرح با اعتبار 560 ميليارد تومان و اشتغال 350 نفر به زودي آغاز مي‌شود.

معتمديان اظهار داشت: اين طرح ها بر اساس جلوگيري از خام فروشي و تكميل زنجيره توليد محصولات صنعتي استان در نظر گرفته شده است.

وي تصريح كرد: طرح توسعه بخش ريسندگي نساجي فردوس با ظرفيت توليد 10 تن نخ در روز، 120 نفر اشتغال و 130 ميليارد تومان سرمايه گذاري، طرح احداث واحد بافندگي نساجي فردوس با اعتبار 150 ميليارد تومان، توليد سالانه 20 ميليون متر مربع پارچه، 150 نفر اشتغال و طرح توليد استيل كورد بيرجند با سرمايه‌گذاري 260 ميليارد تومان، ظرفيت 15 هزار تن در سال و اشتغال 160 نفر از جمله اين طرح‌ها است.

معتمديان با بيان اينكه صنعت نساجي فردوس يكي واحدهاي توليدي بسيار خوب استان در بحث نساجي است افزود: همچنين پروژه استيل كورد به صنعت لاستيك بر مي گردد كه در حال حاضر واحد توليدي كويرتاير را در استان داريم كه جزو 4 صنعت برتر لاستيك كشور است و 22 درصد توليدات لاستيك سواري در اين واحد توليد مي شود.

وي با اشاره به اينكه دو پروژه ديگر در دستور كار است كه در حال حاضر با موانعي روبه رو است خاطرنشان كرد: يكي از اين پروژه ها توليد مواد اوليه دارويي است كه بتوانيم روزانه يك تن از مواد مخدر توليد دارو داشته باشيم كه در اين پروژه نيز 100 نفر اشتغال و 300 ميليارد تومان سرمايه گذاري مي شود.

استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه در حال حاضر در راستاي اجراي اين پروژه در موافقت اوليه مخالفت شده است افزود: طرح بازيافت لاستيك يكي ديگر از پروژه ها است. 
وجود 522 واحد صنعتي در خراسان جنوبي

معتمديان از وجود 522 واحد صنعتي در خراسان جنوبي خبر داد و تصريح كرد: 96 درصد از اين واحدها عمدتا صنايع كوچك و صنايع متوسط هستند، همچنين از اين تعداد 12 واحد صنعتي بزرگ، 16 واحد صنعتي متوسط و 494 واحد صنعتي كوچك هستند.

وي صنايع بزرگ استان را شامل كارخانه كويرتاير، كاشي و سراميك فرزاد ونيلوفر، زغال سنگ پروده طبس، اكسيد منيزيم سربيشه ،خاك هاي نسوز، بنتونيت، كنسانتره، مواد معدني و صنايع فرآوري محصولات عنوان كرد و خاطرنشان كرد: آمار نشان مي دهد با وجود همه زحماتي كه كشيده شده است ما جايگاه خوبي در بخش صنعت در استان نداريم.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با بيان اينكه يكي از اولويت هاي ما ارتقاء جايگاه صنعت در اقتصاد استان است يادآورشد: در اين راستا سياست ما اين است تا ايجاد صنايع بزرگ را در استان داشته باشيم و احداث صنايع بزرگي كه بر اساس سند آمايش استان باشد تدوين شود.

ايجاد صنايع بزرگ كم آب بر از اولويت ها است

معتمديان با اشاره به اينكه يكي از محدوديت هاي ما در استان بحث محدوديت تامين منابع آبي است اظهار داشت: در اين راستا احداث و ايجاد صنايع بزرگ كم آب بر از اولويت ها و برنامه هاي ما خواهد بود.

وي افزود: به دنبال اين هستيم كه تا پايان دولت با استفاده از بسيج همه امكانات، ظرفيت ها و بخش هاي مختلف تمركز را بر ايجاد صنايع بزرگ و كم آب بر در سطح استان داشته باشيم و حداقل در هر شهرستان استان يك واحد بزرگ صنعتي را در راستاي توسعه متوازن در استان دنبال كنيم.

استاندار خراسان جنوبي ادامه داد: چراكه خراسان جنوبي استان تازه تاسيسي است و سابقه تاسيس برخي از شهرستان ها كوتاه مدت است و زيرساخت هاي لازم ايجاد نشده است و مشكلاتي اعم از بيكاري و اشتغال در اين مناطق وجود دارد.

معتمديان بيان كرد: بنابراين با توجه به اينكه صنعت نقش مهمي در ايجاد اشتغال پايدار دارد نگاه ما بر اين است كه بتوانيم با ايجاد صنايع بزرگ هم بحث اشتغال و هم زمينه حضور بخش خصوصي را فراهم كنيم.

وي با اشاره به اينكه اولويت نخست ما استفاده از ظرفيت هاي دولت و شركت هاي دولتي است كه قانونا امكان سرمايه گذاري را دارند تصريح كرد: شركت ايميدرو، ايدرو، شستا از جمله شركت هايي است كه بخش هاي مهم صنعتي و معدني دولت را تشكيل مي دهند.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي اظهار داشت: حضور دولت در بحث سرمايه گذاري به دليل كسب درآمد نيست بلكه به جهت ايجاد اشتغال و بالا بردن ضريب امنيت و فراهم آوردن بخش خصوصي است.

معتمديان با بيان اينكه در اين راستا صنايع بزرگ توسط شركت هاي دولتي ايجاد مي شود افزود: فضايي ايجاد مي شود تا ما بتوانيم صنايع پايين دستي را ايجاد كنيم، بنابراين رغبت بخش خصوصي نيز افزايش مي يابد.

توجه به ايجاد صنايع بزرگ كليدواژه توسعه بخش صنعت

وي يكي از كليدواژه هاي توسعه بخش صنعت توجه به ايجاد صنايع بزرگ در سطح استان است كه در اين راستا يكي از سياست هايي كه دنبال مي شود بحث تكميل زنجيره توليد صنايع بزرگ در استان است كه خوشبختانه اين فرايند از سالهاي گذشته آغاز شده است و خوشبختانه در شرايط فعلي تعدادي طرح در حال اجرا و تعدادي در دستور كار است.

استاندار خراسان جنوبي به ظرفيت آجرهاي منيزيتي اشاره كرد و خاطرنشان كرد: ظرفيتي كه در حال حاضر در بحث آجرهاي منيزيتي كه مي توانيم در راستاي تكميل زنجيره توليد مواد نسوز در استان داشته باشيم بسيار خوب است.

افتتاح واحد فرآوري آجرهاي منيزيتي

معتمديان بيان كرد: در اين راستا شركت تهيه و توليد مواد نسوز كشور اعلام آمادگي كرده است كه با توليد آجرهاي منيزيتي بتواند اين زنجيره را در سطح استان تكميل كند.

وي با بيان اينكه اين طرح در شهرستان سربيشه آغاز شده است و 15 درصد پيشرفت فيزيكي دارد گفت: تلاش ما براين است تا همه موانع را برطرف كنيم تا اين واحد فرآوري كه در اشتغال استان و جلوگيري از خام فروشي موثر است افتتاح شود.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با اشاره به اينكه يكي از آسيب ها و دلايل كم درآمد بودن مردم در سطح استان بحث خام فروشي است افزود: شركت كك طبس يكي از واحدهاي بزرگ استان است.

معتمديان با بيان اينكه بيش از 76 درصد ذخاير قطعي شناسايي شده زغال سنگ كشور در خراسان جنوبي وجود دارد كه عمدتا تمركز در شهرستان طبس است تصريح كرد: همچنين شركت زغال سنگ پروده طبس به تنهايي نيمي از توليد زغال سنگ كشور را انجام مي دهد و يك واحد تمام مكانيزه است.

وي خاطرنشان كرد: شركت كك طبس در راستاي تكميل زنجيره توليد و جلوگيري از خام فروشي است و آثار مثبتي در توسعه استان و منطقه دارد.

5 واحد توليد فرآوري بنتونيت در خراسان جنوبي در دستور كار است

استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه 5 واحد توليد فرآوري بنتونيت به عنوان يكي از مواد معدني كه از پتانسيل هاي استان است در دستور كار است افزود: در اين راستا مجوزهاي لازم و موافقت اصولي به بخش خصوصي صادر شده است.

معتمديان با تاكيد بر اينكه نگاه متوازن ما در مناطق مختلف استان وجود دارد اظهارداشت: اميد است بتوانيم براساس كار كارشناسي و ظرفيت و توانمندي هر منطقه مباحث توسعه اي را دنبال كنيم.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با اشاره به ظرفيت هاي شهرستان سرايان خاطرنشان كرد: شهرستان سرايان يكي از شهرستان هايي است كه معادن بسيار زيادي دارد.
وي اظهار داشت: در اين راستا اجراي طرح توليد كنسانتره كه توسط شركت مهندسي اميد نور در سربيشه آغاز شده است كه به عنوان يكي از اجزاي اصلي تكميل زنجيره فولاد است.

افتتاح و بهره برداري از فاز نخست پروژه فولاد قاينات

معتمديان با تاكيد بر اينكه به زودي شاهد افتتاح و بهره برداري از فاز نخست پروژه فولاد قاينات خواهيم بود يادآور شد: اين پروژه نيز در راستاي تكميل زنجيره توليد ديده شده است.

وي به پروژه چدن خوسف اشاره كرد و تصريح كرد: پروژه چدن و فولاد خوسف، يكي از بزرگترين واحدهاي صنعتي استان است كه بيشترين ميزان سرمايه گذاري توسط خارجي ها و كشور چين انجام شده است.

استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: اين پروژه در 3 فاز است و تلاش مي شود در ماه هاي آينده شاهد افتتاح اين واحد بزرگ صنعتي كه تاثير زيادي در توسعه استان و شهرستان خواهد داشت باشيم.
ايجاد واحد كنسانتره سرب و روي در شهرستان بشرويه

معتمديان با اشاره به ايجاد واحد كنسانتره سرب و روي در شهرستان بشرويه خاطرنشان كرد: اين واحد نيز با هدف جلوگيري از خام فروشي و توسعه منطقه دنبال مي شود چراكه يكي از شهرستان هايي كه به عنوان قطب فرآوري سرب و روي در آمايش سرزميني لحاظ شده است، شهرستان بشرويه است.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با اشاره به عواملي كه سبب عدم تمايل بخش خصوصي در صنعت استان شده است افزود: تاكنون كل سرمايه گذاري هاي بخش خارجي ما 100 ميليون دلار بوده است كه از اين ميزان 30 ميليون دلار مربوط به چدن خوسف است

وي يادآور شد: با مطالعات و آسيب شناسي كه در اين زمينه انجام شده است قطعا ما نيازمند تكميل زيرساخت ها هستيم زيرا در خراسان جنوبي عقب ماندگي زيادي در بخش زيرساخت ها وجود داشته است كه مهمترين آن تامين منابع آبي براي توسعه صنعت است.

معتمديان بيان كرد: در وضعيت موجود، بيش از 90 درصد منابع موجود ما در بخش آب مصرف مي شود و تاثير آن در اقتصاد ما 30 درصد است.

وي با اشاره به اينكه بخش صنعت در خراسان جنوبي 2 درصد از منابع آبي را مصرف مي كند اظهار داشت: اين در حالي است كه بخش صنعت حدود 38 درصد در اقتصاد استان تاثيرگذار بوده است.

تدوين سند سازگاري با شرايط كم آبي

استاندار خراسان جنوبي از تدوين سند سازگاري با شرايط كم آبي خبر داد و گفت: خوشبختانه يكي از اتفاقات خوبي كه امسال صورت گرفت بحث تدوين سند سازگاري با شرايط كم آبي بود زيرا تاكنون نقشه راه و برنامه كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت و چشم اندازي در بحث تامين آب مورد نياز براي توسعه استان نداشتيم و همچنين تكليف دستگاه ها و اينكه چه وضعيتي در افق 1425 خواهيم داشت مشخص نبود.

معتمديان اظهار داشت: خوشبختانه اين مهم انجام شد و برنامه هايي در سند به عنوان تكليف براي دستگاه ها و وزارتخانه ها مشخص و ابلاغ شد و اولين استاني بوديم كه اين سند را به تصويب كارگروه ملي رسانده ايم.

وي با بيان اينكه اجراي اين سند يك اطمينان خاطر براي سرمايه گذاران ايجاد خواهد كرد زيرا بحث بهره وري از منابع موجود آبي مدنظر است افزود: در اين راستا برنامه هايي اعم از ايجادگلخانه، ايجاد سيستم هاي مكانيزاسيون آبياري، احداث سيستم هاي آبياري تحت فشار و بهره وري در بخش كشاورزي انجام مي شود.

استاندار خراسان جنوبي خاطرنشان كرد: در راستاي اجراي اين سند بخشي از مصرف را مديريت و كاهش مي دهيم ضمن اينكه در كنار آن باعث افزايش توليدات نيز مي شويم.

توليد 280 هزار تن محصولات گلخانه اي در سطح استان

معتمديان با بيان اينكه در بحث گلخانه با ايجاد يك هزار هكتار گلخانه توليد 280 هزار تن محصولات گلخانه اي را در سطح استان خواهيم داشت افزود: همچنين در كنار مديريت مصرف آب افزايش بهره وري را نيز داريم و نگراني براي كشاورزان وجود ندارد زيرا به دنبال بهينه سازي سيستم هاي نوين آبياري، احداث گلخانه و شرايط بهينه در بخش كشاورزي هستيم.

وي تصريح كرد: در اين راستا كسري آبي كه در افق 1425 بود احصاء شده است و كسري آب از طريق انتقال آب از درياي عمان مشخص شده است كه يكي از طرح هايي است كه پيشرفت خوبي در چندماه گذشته داشته است و به اين منظور وزارت نيرو رسما ميزان تخصيص آب استان كه 60 ميليون متر مكعب است را اعلام كرده است كه مراحل اجرايي و عملياتي اين طرح انجام مي گيرد.

استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: در روزهاي آتي شركت تابش كه مسئوليت اجراي اين ابر پروژه عمراني در شرق كشور را بر عهده دارد در شوراي حفاظت آب استان حضور مي يابد و جريان روند پروژه را براي مردم و مديران تشريح خواهد كرد.

معتمديان اظهار داشت: در اين راستا در كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت نگراني هايي را كه در بحث تامين آب به عنوان يك زيرساخت اصلي براي توسعه استان به خصوص توسعه صنعت كه يكي از دلايل و محدوديت هاي آن بحث تامين آب بوده است برنامه ريزي و مصوب شده است و اين تضمين و اطمينان خاطر را به سرمايه گذار مي دهد كه بتواند سرمايه گذاري خود را در بخش هاي مختلف استان به ويژه صنعت استان داشته باشد.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با اشاره به اينكه در ساير زيرساخت ها وضعيت خوبي را در استان شاهد هستيم گفت: در بحث تامين برق به عنوان يكي از زيرساخت هاي اصلي توسعه هر منطقه خوشبختانه ما 3 برابر نياز استان توليد برق داريم.

توليد انرژي تجديد پذير در استان در دستور كار است

استاندار خراسان جنوبي يادآور شد: خوشبختانه با توجه به اقليم و آب و هواي خراسان جنوبي و بيش از 360 روز آفتابي در استان و با توجه به اينكه در مسير دالان ها و تونل هاي بادي مهم كشور و منطقه قرار داريم بحث توليد انرژي تجديد پذير در استان دنبال مي شود كه در اين راستا تاكنون حركت هاي خوبي صورت گرفته است كه سرمايه گذاري بخش خارجي را شاهد بوديم كه چيني ها و آفريقاي جنوبي ورود پيدا كردند.

معتمديان با تاكيد بر اينكه دو طرح واحد توليد برق را در شهرستان هاي خوسف وسربيشه داشته ايم گفت: اخيرا برخي از اين واحدها با حضور وزير نيرو افتتاح شد و اميد است به زودي برخي ديگر از واحدها مورد افتتاح و بهره برداري قرار گيرد.

وي خاطرنشان كرد: يكي از مشكلات ما در بحث تامين برق مورد نياز صنعت، شبكه هاي انتقال برق است كه در اين راستا رايزني هاي مختلفي انجام و از ساير ظرفيت ها استفاده مي كنيم تا منابع مالي تامين شود و در اين زيرساخت كه در توسعه صنعت تاثيرگذار است مشكلي بر سر راه سرمايه گذاران وجود نداشته باشد.

استاندار خراسان جنوبي به بحث گازرساني اشاره كرد و يادآور شد: بحث گاز نيز يكي ديگر از زيرساخت ها است كه در اين راستا همه 29 شهر استان از نعمت گاز برخوردار هستند و در بحث روستاها نيز سرعت گازرساني بسيار خوب است.

بهره مندي 700 واحد توليدي از نعمت گاز

معتمديان اظهار داشت: در بحث گازرساني واحدهاي توليدي استان اعم از واحدهاي توليدي، معدني، صنعتي، كشاورزي، واحدهاي خدماتي بيش از 700 واحد از نعمت گاز برخوردار شدند و در اين راستا اين آمادگي را داريم كه گاز مورد نياز واحدهاي صنعتي را تامين كنيم.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي تصريح كرد: در بحث شهرك هاي صنعتي استان، 9 شهرك صنعتي، 12 ناحيه صنعتي در استان وجود دارد و 15 شهرك و ناحيه صنعتي در دستور كار است كه بر اساس آمايشي كه در اين حوزه صورت گرفته در ساير مناطق نيز ايجاد مي شود.

صدور مجوز بي نام براي سرمايه گذاران

وي با اشاره به ايده اي براي جذب سرمايه گذاران افزود: بر اساس ايده اي كه در راستاي ايجاد تسهيلات بيشتر و جذب سرمايه گذار دنبال كرده ايم، لكه هايي را در سطح استان شناسايي كرده ايم و به دنبال اين هستيم با اخذ استعلامات 19 گانه از دستگاههاي مختلف مجوزهاي بي نام صادر و در اختيار مركز سرمايه گذاري جذب استانداري قرار گيرد و سرمايه گذاراني كه به استان مراجعه مي كنند و به هر دليلي امكان سرمايه گذاري در شهرك هاي صنعتي را ندارند بتوانند در اين لكه ها و نواحي كه با هماهنگي شركت شهرك هاي صنعتي كشور تاييد شود سرمايه گذاري كنند.

استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: اين اقدام كار بسيار خوبي است كه تيم اقتصادي استان اجرا كرده اند و اميد است مراحل اجرايي اين طرح كه بحث صدور مجوز بي نام است انجام شود.

معتمديان به زيرساخت هاي حمل و نقل استان اشاره كردوخاطرنشان كرد: در بحث راه ها، جاده ها، حمل و نقل ريلي و هوايي مشكلاتي وجود دارد كه يكي از مهمترين دلايل عقب افتادگي استان نداشتن زيرساخت در حوزه حمل و نقل است.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر پروژه هاي حوزه راه سرعت زيادي بخشيده است و اعتبارات خوبي تخصيص يافته است گفت: در سفر دكتر نوبخت و سند توسعه ميان مدت استان بخش قابل توجهي از تعهدات انجام گرفته است و بسياري از تخصيص ها افزايش بسياري داشته است كه در كشور و در استان بي سابقه است.

استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: در دو ماه اخير اتفاقات خوبي در حوزه راه صورت گرفته است و ما توانستيم از ظرفيت هاي قانوني در جهت جذب منابع جديد استفاده كنيم كه در اين راستا جزو استان هاي پيشتاز هستيم كه با استقبال خوب بخشهاي دولتي و سازمان برنامه و بودجه روبه رو شده است و مجوزهاي لازم در جهت استفاده از ظرفيت ماده 56 قانون توسعه برنامه ششم به ما داده شده است.

اختصاص 50 ميليارد تومان اعتبار به پروژه قاين

معتمديان يادآورشد: يكي از اين موارد مربوط به پروژه قاين است كه 50 ميليارد تومان اعتبار از طريق بانك مسكن به اين پروژه اختصاص مي يابد كه مراحل نهايي آن در حال انجام است و اميد است با تزريق اين بودجه شاهد سرعت بخشي به اين پروژه حساس در استان باشيم.

وي به پروژه نهبندان- سربيشه اشاره و خاطرنشان كرد: پروژه نهبندان به سربيشه نيز يكي از پروژه هاي اولويت دار ما است كه اخيرا 20 ميليارد تومان اعتبار به اين پروژه تخصيص داده شده است.

استاندار خراسان جنوبي گفت: همچنين يكي از محورهاي ترانزيتي استان محور سربيشه- درح است كه 15 ميليارد تومان اعتبار به اين پروژه تخصيص داده شده است در حالي كه رقمي كه در برنامه ديده شده بود 3 ميليارد تومان بود كه در اين راستا 500 درصد افزايش تخصيص صورت گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: در ادامه نيز اتصال اين محور به استان فراه است كه تحول عظيمي در حوزه ترانزيتي استان خواهد داشت و در اين راستا 2 ميليون يورو از محل ممكن براي اين پروژه اعتبار گرفته ايم و در حال انجام مناقصه است تا مابقي جاده انجام شود.

معتمديان با بيان اينكه رايزني هايي صورت گرفته است تا اين توازن را در ساير مناطق استان ايجاد كنيم افزود: يكي از توافقاتي كه اخيرا با سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه انجام گرفته است كريدور ديهوك- فردوس- بجستان است كه يكي از كريدورهاي مهم كشور است كه بار ترافيكي سنگيني دارد و از محورهايي است كه تعداد تصادفات زياد است.

وي خاطرنشان كرد: در اين راستا مجوز سازمان برنامه و بودجه را براي استفاده از 50 ميليارد تومان اعتبارات از ماده 56 اخذ كرده ايم و با يكي از بانك هاي عامل وارد مذاكره شده ايم و اميد است با نهايي شدن و جذب اين اعتبار شاهد تحرك خوبي در اتمام اين پروژه مهم باشيم.

استاندار خراسان جنوبي با اشاره به اينكه برخي از محورهاي استان اعم از شهرستان بشرويه نيازمند توجه هستند گفت: محور بشرويه به طبس يكي از محورهايي است كه به جهت اينكه بتوانيم اين شهرستان را از بن بست خارج كنيم دنبال مي كنيم كه در اين راستا موافقت هايي با يكي از بانك هاي خصوصي انجام شده است تا بتوانيم 50 ميليارد تومان از محل ماده 56 اعتبار جذب كنيم تا اين پروژه سرعت بيشتري به خود بگيرد.

معتمديان يادآور شد: همچنين برنامه ما اين است كه ساير محورهاي مواصلاتي كه به شهرستان طبس منتهي مي شود و در توسعه غرب استان و شهرستان هاي غربي بسيار تاثيرگذار است با افزايش تخصيص سرعتي در اجراي پروژه ها داشته باشد.

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي به بحث حمل و نقل هوايي اشاره كرد و گفت: يكي از مشكلات ما در كوتاه مدت توسعه صنعت حمل و نقل هوايي است كه خوشبختانه رايزني هايي با يكي از شركت هاي وابسته به وزارت راه و ترابري و سازمان هواپيمايي كشور صورت گرفته است كه به زودي در استان حضور خواهند يافت.

جذب سرمايه گذار براي انتقال كالا و محصولات كارخانه اي از بيرجند

وي با اشاره به اينكه به دنبال جذب سرمايه گذاراني هستيم كه مستقيما از شهرستان بيرجند انتقال كالا و محصولات كارخانه جات را انجام دهند يادآور شد: يكي از آسيب هاي جدي و مشكلات ما در بحث محصولات استراتژيك كشاورزي نبود زيرساخت حمل و نقل است كه بسياري از صادر كنندگان ما مجبور هستند از طريق ساير استان ها اقدامات گمركي و حمل و نقل را انجام دهند.

معتمديان اظهار داشت: براي اينكه بتوانيم گمرك هاي تخصصي خود را در مزيت هاي نسبي و مطلق استان مانند توليدات زرشك، زعفران، عناب، پسته، گياهان دارويي و انار و ساير محصولات و همچنين توليدات بخش صنعتي داشته باشيم بتوانيم از اين ظرفيت استفاده كنيم.

وي يادآور شد: در اين راستا رايزني هايي صورت گرفته است، به عنوان يكي از حلقه هاي مفقوده صنعت حمل و نقل استان جهت گيري كرده ايم و اميد است اين بخش را فعال كنيم.

استاندار خراسان جنوبي با اشاره به سفر اخير دكتر عالي، رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران بيان كرد: از ابتداي حضور بنده به استان تلاش كرديم بتوانيم توجه دولت و وزارت خانه هاي مختلف را به استان جلب كنيم.

معتمديان خاطرنشان كرد: تلاش كرديم اين امر را عملياتي كنيم و تاكنون خوشبختانه جلسات متعددي طي يك سال گذشته با وزير صمت برگزار كرديم و در جلساتي كه برگزار شد بحث سرمايه گذاري شركت هاي دولتي وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام گرفت و تكاليفي براي شركت هاي ايدرو و ايميدرو مشخص شد.

تدوين سند توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي

نماينده عالي دولت در خراسان جنوبي با اشاره به اينكه سند توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت استان تدوين شد و به زودي به امضاء خواهد رسيد گفت: در اين سند دولت به دنبال توسعه مناطق كمتر برخوردار است و حدود 12 استان را به عنوان جامعه هدف مشخص كردند.

معتمديان اظهار داشت: خراسان جنوبي سومين استاني است كه در روزهاي آتي با حضور در وزارت صمت تفاهم نامه كلي سند توسعه صنعت، معدن و تجارت را به امضاء مي رساند و بر اساس اين تفاهم نامه به سازمان صمت استان و معاونت طرح و برنامه وزارت خانه ماموريت داده شده است تا اين سند را مشخص كنند تا بر اساس اين ظرفيت ها، پتانسيل ها و توانمندي هايي كه استان دارد تحولي را در اين سه بخش داشته باشيم.

وي با بيان اينكه در توافق اوليه تا پايان دولت بايد يك هزار ميليارد تومان شركت ايدرو در استان سرمايه گذاري انجام دهد افزود: يكي از سياست هاي شركت ايدرو اين است كه با مشاركت بخش هاي خصوصي سرمايه گذاري انجام دهد.

استاندار خراسان جنوبي خاطرنشان كرد: در اين راستا تيم كارشناسي كه پتاسيل هاي استان را بررسي كردند بر روي تعدادي پروژه متمركز شده اند كه به عنوان مزيت هاي نسبي و اولويت هاي صنعتي استان است.

اجراي 20 طرح برگزيده در خراسان جنوبي

وي با اشاره به اجراي 20 طرح برگزيده در استان خاطرنشان كرد: در خراسان جنوبي اقليم متفاوتي وجود دارد و ما به دنبال سازه هاي متناسب با اقليم استان هستيم كه در اين راستا با وزارت جهاد نيز در تفاهم نامه اي مقرر شده است تا طراحي لازم براي سازه هاي متناسب با شرايط اقليمي استان را داشته باشيم و در اين راستا به دنبال پايين آوردن هزينه هاي توليد هستيم.

احداث 3 واحد استحصال طلا در خراسان جنوبي

استاندار خراسان جنوبي از احداث 3 واحد استحصال طلا در شهرستان هاي خوسف و نهبندان خبر داد و اظهار داشت: به زودي سفر قريب پور، مديرعامل ايميدرو را به استان خواهيم داشت.

معتمديان يادآور شد: در بخش مطالعات، اكتشافات، تكميل زيرساخت ها، سرمايه گذاري ايميدرو ورود پيدا خواهد كرد و جهش خوبي را در بحث صنعت و معدن استان را شاهد خواهيم بود.

وي با اشاره به تسريع در واگذاري مجوزها و سرمايه گذاري قزاقستان يادآور شد: با توجه به سفر اخير وزير نيرو از طبس، اخيرا مكاتبه اي از طريق وزير نيرو با رئيس جمهوري انجام شده است و دستوري از طرف رئيس جمهور در بحث تسريع در صدور مجوز و استفاده از برق توليدي نيروگاه حرارتي صادر شده است.

فرو سيليس آلومينيوم با سرمايه گذاري قزاقستان دنبال خواهد شد

استاندار خراسان جنوبي گفت: در اين راستا با موافقت رئيس جمهور و ابلاغ انجام شده از طريق وزارت صنعت، بحث فرو سيليس آلومينيوم با سرمايه گذاري قزاقستان دنبال خواهد شد.

معتمديان با تاكيد بر اينكه نقشه راهي براي توسعه استان در بخش هاي مختلف تدوين كرده ايم گفت: در اين راستا رايزني ها و پيگيري هايي در سطوح مختلف صورت مي گيرد.

وي به محروميت زدايي اشاره كرد و اظهار داشت: توجه به اقشار آسيب پذير و محروميت زدايي در استان به طور ويژه مدنظر قرار دارد و در اين راستا ستاد محروميت زدايي استان را در يك سال گذشته تشكيل داده ايم و همه بخش هاي حاكميت را مشاركت داده ايم.

استاندار خراسان جنوبي از انعقاد 3 تفاهم نامه محروميت زدايي براي 3 شهرستان استان خبر داد و گفت: برنامه ما اين است از ساير بخش هاي دولتي مانند شركت ايميدرو استفاده كنيم و در اين راستا در بحث محروميت زدايي پيشنهادي به دكتر عالي داده شده است تا ورود پيدا كنند.

معتمديان بيان كرد: به دنبال اين الگو هستيم كه مدل هاي خاصي را با توجه به پتانسيل ها و ظرفيت هاي قانوني دستگاه ها طراحي كنيم تا در بحث محروميت زدايي نيز بتوانند به ما كمك كنند و در اين راستا موافقت اوليه صورت گرفته است.

ايجاد دو واحد توليد كاغذ از كربنات كلسيم در استان

وي از ايجاد دو واحد توليد كاغذ از كربنات كلسيم خبر داد و خاطرنشان كرد: اين پروژه در راستاي جلوگيري از خام فروشي توسط سرمايه گذاران بومي استان انجام مي شود كه يك پروژه 18 درصد پيشرفت و ديگري آماده آغاز به كار است.

استاندار خراسان جنوبي يكي ديگر از سياست ها را در بحث صنعت، تثبيت اشتغال در صنايع كوچك و متوسط عنوان كرد و تصريح كرد: 96 درصد صنايع ما كوچك و متوسط است كه اين واحدها مشكلات متعددي دارند كه خوشبختانه در سال جاري با تشكيل ستاد تسهيل رفع موانع توليد و حضور در واحدها و بررسي مشكلات واحدها، بخشي از مشكلات را برطرف كرديم.

معتمديان يادآور شد: يكي از اولويت هاي ما بحث تثبيت اشتغال وضع موجود صنايع كوچك است تا موانع و مشكلاتي كه دارند مرتفع شود تا در سالي كه به رونق توليد مزين شده است شاهد حل مشكلات اين واحدها باشيم.

وي با بيان اينكه در طرح رونق سامانه بهين ياب در جهت ثبيت اشتغال واحدهاي صنعتي نقش بسيار مهمي داشته است افزود: در اين راستا 23 طرح با اعتباري بالغ بر 86 ميليارد تومان از ابتداي امسال انجام شده است.

استاندار خراسان جنوبي گفت: در حال حاضر 11 هزار و 350 نفر در بخش صنعت استان مشغول به كار هستند كه در برنامه اي كه داريم اين عدد افزايش مي يابد. 
تعداد بازدید: 207
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal