۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۸ مهر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1400/07/21 سازمان نظام مهندسی معدن به معرفی ظرفیت های معدنی استان کمک کند
سازمان نظام مهندسی معدن به معرفی ظرفیت های معدنی استان کمک کند
استاندار خراسان جنوبی گفت: سازمان نظام مهندسی معدن با توجه به حوزه اختیارات و وظایفی که دارد، به معرفی ظرفیت های معدنی استان کمک کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در جلسه دیدار رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی با استان های مختلف در ارتباط است و بر پتانسیل های معدنی خراسان جنوبی به طور کامل اشراف دارد، لذا می تواند در زمینه معرفی این ظرفیت های استان به خوبی ورود کند.
وی ادامه داد: آن چه در این راستا انتظار داریم این است که با اطلاع رسانی درست درخصوص فرصت های معدنی استان، از سرمایه گذاران اهل و دارای تخصص لازم برای حضور در این منطقه دعوت شود.
استاندار با تأکید بر این که ظرفیت های معدنی بکر و بی نظیر استان بر هیچ کس پوشیده نیست، گفت: بر اساس اسناد بالادستی و سندهای توسعه ای، بر حوزه معدن به عنوان یکی از مهمترین محورها و پیشران های اقتصادی و توسعه ای متمرکز شده ایم.
ملانوری متذکر شد: ما معتقدیم چنانچه معادن به طور کامل مطالعه شده به بهره برداری برسند و از خام فروشی محصولات معدنی جلوگیری شود،قطع به یقین ارزش افزوده ایجاد شده و در اشتغالزایی و درآمدزایی استان متأثر خواهند بود.
وی با اشاره به مطالعاتی که طی سال های گذشته بر روی پهنه های معدنی استان صورت گرفته، تصریح نمود: در حال حاضر 700 پروانه معدنی در استان صادر شده که 230 مورد آن غیرفعال است.
استاندار با بیان این که خراسان جنوبی در حال حاضر به اندازه واقعی، از ذخایر معدنی خود برخوردار نیست، متذکر شد: سازمان نظام مهندسی معدن می تواند با استفاده از ظرفیت های علمی، فنی و تخصصی خود به موضوع مطالعه، اکتشاف، بهره برداری و ایجاد واحدهای فرآوری ورود کرده و جهشی در این زمینه ایجاد کند.
ملانوری با تأکید بر این که تاکنون مطالعات و اکتشافات قوی و در خور شأنی در زمینه معادن استان صورت نگرفته، اظهار داشت: با پیگیری ها و رایزنی های متعددی که انجام شد، هفته آینده تیمی متشکل از 180 نفر از متخصصان زمین شناسی به استان می آیند تا در چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه، اکتشافات وسیعی را انجام دهند.
وی متذکر شد: کار این گروه بزرگ و بسیار مؤثر است اما باز هم نمی تواند نیاز استان را رفع نماید.
به گفته وی؛ این گروه به مدت یک سال در استان مستقر خواهند بود و میزان اعتباری که برای انجام این اکتشافات لحاظ شده 200 میلیارد تومان است.
استاندار گفت: انتظار ما از سازمان نظام مهندسی معدن، علاوه بر معرفی ظرفیت های معدنی استان، کمک به توسعه اکتشافات و نیز جلب و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و شرکت های خصولتی و دولتی که تحت نظارت کامل قرار دارند، می باشد.
ملانوری به نقص موجود در برخی قوانین اشاره کرد و افزود: ما با هر اقدامی که جلوی رانت و فساد را بگیرد، کاملاً موافقیم اما برخی قوانین نیاز به اصلاح دارد تا شرایط را برای حضور سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت تسهیل نماید.
به گفته وی؛ قوانین باید به نفع سرمایه گذاری های سالم اصلاح شوند و اختیارات لازم نیز به استان ها داده شود.
وی اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به استان هم این موضوع مطرح شد که به تأکید ایشان بر تعیین مشوق های سرمایه گذاری ویژه مناطقی همچون خراسان جنوبی انجامید.
استاندار در ادامه از اقدامات ستاد توسعه خاوران در راستای بهره برداری از معادن گفت و تصریح نمود: ما با شکستن بروکراسی های اداری، کار راهبری و نظارتی را در این ستاد به عهده داریم.
ملانوری ادامه داد: ما با اعتقاد به این که برای معادن استان باید گام های جدی برداشته شود، آمادگی همراهی با برنامه های سازمان نظام مهندسی معدن را داریم.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور نیز با تشریح اقدامات و برنامه های این سازمان در سطح کشور، خراسان جنوبی را استانی مستعد در زمینه ذخایر معدنی عنوان کرد و گفت: توجه به معدن و صنایع معدنی می تواند اقتصادی پایدار ایجاد نماید.
نبئی با اشاره به این که تعداد پروانه های صادره در خراسان جنوبی حدود 8 درصد کل پروانه های صادر شده در کشور است، تصریح نمود: اگر صنایع معدنی توسعه یابد، بدون تردید تمامی معادن غیرفعال استان به چرخه فعالیت برمی گردند.
وی نیز با تأیید صحبت استاندار مبنی بر وجود نقص در برخی قوانین ، متذکر شد: برخی قوانین مخل و مزاحم سرمایه گذاری در حوزه معدن می باشند که سازمان نظام مهندسی رفع آنها را به طور جدی در دستور کار دارد.
تعداد بازدید: 50
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal